Nemrégiben meglátogattam az egyik orvos kollégám, barátom szakrendelését.
Nagyon tetszett, amikor olvastam a Facebook-on, hogy gyűrűk urának nevezte magát, lévén proktológus és általános sebész. (A proktológia ugye az anus gyűrű és környékének betegségeivel foglalkozik).
Azért határoztam el, hogy írok egy blogot a látogatásról, mert rendkívül érdekes dolgokat hallottam közben és ezt a hasznos tudást szeretném megosztani mindenkivel. Talán annyi köze lehet a tárgynak a melanomához, hogy ugyan ritkán, de még a végbélben is kialakulhat a bőrráknak ez a fajtája.
Péter, vagy inkább hivatalosan Willner doktor Magyarország egyik legjobb proktológusa (ha nem a legjobb) és laparoszkópos műtétekben (pl. sérvek, epehólyag, vakbélműtétek) is kiváló. Ismeretségünk még a huszonéves korunkra nyúlik vissza, amikor szikla és hegymászó kalandokban vettünk részt együtt.
Szóval, mivel a proktológia a végbél betegségeivel foglalkozik ezért sok ilyen panaszt hallhattam ott: székelési problémák, vérzések, csomók, fájdalom. A vizsgálat megdöbbentően egyszerű, gyors és miközben Péter magyarázott, a páciens is figyelemmel kísérhette a történteket egy monitoron és láthatta a baj okát.
Elképesztő, hogy egy olyan magától értetődő dolog, mint a székelés milyen problematikus lehet és mennyire hat rá a lelki állapotunk.
A fizikális vizsgálattal, valamint ultrahanggal nagyon szépen látszott, hogy a rossz izomműködés miatt, nyomásra megtörik a végbél és ez nehezíti a széklet távozását, fájdalmat okozva. Ezek a tünetek intim tornával nagyon eredményesen gyógyíthatók, mivel csak az izmok rossz működéséről van szó, ami korrigálható.
Sokan jöttek aranyeres problémákkal, aminek a kezelése alig tartott tovább 5 percnél és szemmel láthatólag semmilyen fájdalommal és kellemetlenséggel nem járt a pácienseknek.
Egyébként maga a vizsgálat (tehát rectoscopia) egy szűrés is egyben, mivel a vastagbél daganatai legnagyobb százalékban ezen az utolsó szakaszon alakulnak ki és a vérzések hátterében ezek is állhatnak.
A betegekkel, illetve két vizsgálat között egymással beszélgetve megtudtam, hogy a wc papír használata nem a legjobb gyakorlat, mivel durván felsértheti a végbélnyílás hámját, ezen kívül allergiát is okozhat sokaknál (különösen az illatosított nedves papír). A legjobb, legkíméletesebb a bidé használata, vagyis az alvázmosás.
Mivel a kislányom éppen 5 éves, ezért nagy érdeklődéssel végeztem el egy gyakorlatot, amit Péter mutatott nekem: széken ülve emeljem fel mindkét lábam a földről és közben figyeljem meg, hogy mi történik a záróizmaimmal odalent. Azt tapasztaltam, hogy azonnal összehúzódnak.
Hogy jön ez Nellikéhez? Amikor a kislányok pisilnek és nincs a lábuk alátámasztva a wc-n ülve, akkor a farizmok összehúzódása miatt a pisi egy része nem tud szabadon távozni és visszafolyhat a hüvelybe. Ezért panaszkodhatnak arról, hogy pisilés után, még valamennyi csöpög. Nálunk is meg volt ez a gond, amíg meg nem tanultam, hogy miért van és hogyan küszöbölhető ki. Még sehol nem hallottam, olvastam erről korábban.
Szakmailag rendkívül érdekes volt ez a két óra és láttam, hogy milyen effektív, fájdalmatlan módon lehet ezeket az egyébként mindannyiunk számára kellemetlen tüneteket gyógyítani.
Akit esetleg érdekel vagy érint a probléma, az itt talál további információt: http://www.aranyerbetegseg.hu/