Avagy milyen szempontok szerint döntsön a beteg, ha orvost kell választania?
Ezzel a koránt sem egyszerűen megválaszolható, ámde annál fontosabb kérdéssel fordult hozzám egyik páciensem a napokban.
Egy bőrgyógyász számára az anyajegyek eltávolításánál a legnagyobb szakmai kihívás az, hogy azt akkor javasoljuk, amikor szükség van rá és akkor ne, amikor nincs. Ez nagyon egyszerűen hangzik így, de gyakran a valóságban éppen ezt a legnehezebb eldönteni.
Mind a rendelői vizsgálatok során, mind az utólagosan a bőrtérkép elemzése közben a bőrdaganatokra jellemző klinikai jeleket keressük. Amennyiben ezek alapján felmerül bőrdaganat gyanúja, műtétet javasolunk. A műtét során eltávolított anyagot (bőrdarabot) ezután elküldjük a szövettanászunkhoz, aki azt mikroszkóp alatt részletesen kielemzi, szintén a daganatokra jellemző sokszor nem egyértelmű jeleket kutatva, de itt már a sejtek szintjén.
Így születik meg a szövettani lelet, ami már egyértelműen eldönti, hogy milyen az eltávolított képlet természete: jóindulatú vagy rosszindulatú.
Sokszor azonban ez nem ilyen egyszerű és sok a buktató.
Mielőtt ezekről röviden írnék, megosztom Önnel az új sebészeti rendelőnk részleteit:
2014 január közepétől pácienseink eddig is magas szakmai színvonalú ellátásán még tovább emeltünk: megelőző célú műtéti javaslat esetén betegeinket a Főnix Med Sasadi úti rendelőjébe irányítjuk, ahol minden igényt kielégítő elegáns és korszerű környezetben történnek a kisműtétek.
A beavatkozásokat Dr Gyarmati Csaba, plasztikai sebész szakorvos végzi, így a lehető legszebb műtéti eredmény garantált.
A szövettani leletezést továbbra is egy szintén szakmailag elismert szakorvos: dr Plótár Vanda, az Országos Onkológiai Intézet nemzetközi bőrpatológiai szakvizsgával is rendelkező pathológus szakorvosa végzi. PhD-jét is a melanoma malignum komlex szövettani és molekuláris diagnosztikájából írta és védte meg sikeresen.
Így a műtéti eltávolítások minden lépése a legmagasabb szinvolnalon biztosított a MelanomaMobilnál.
Amennyiben a szűrések során egyértelmű, nem korai stádiumban lévő melanomát találunk, a pácienseket továbbra is valamelyik melanoma centrumba irányítjuk a további kezelések céljából.
Végül néhány szó a műtétek körüli kihívásokról:
Természetesen törekszünk rá, hogy csakis indokolt esetben végeztessünk műtétet, és ezt mindig meg is kell tegyük, amikor a daganat gyanúja a klinikai jelek alapján felmerül.
Ideális esetben ez azt jelentené, hogy amikor bőrgyógyászaink műtétet javasolnak, akkor a daganat rendre be is igazolódik. A valóságban jó néhány alkalommal azonban nálunk sincs így. Ennek ellenére míg a melanoma országos előfordulása 15/100.000 lakos, addig cégünknél ez az arány több mint tízszer nagyobb: 180/100.000 fő – mely a szövettani lelet által igazolt tény.
További kihívás, hogy a páciensek egy jelentős része nem végezteti el a műtétet, amit javasolunk. Ennek lélektani hátterét már többször boncolgattam itt a blogban, de a mai napig nem értem, hogy miért jön el valaki szűrésre, ha aztán semmibe veszi, amit mondunk. Több olyan páciensünk is van, akinél melanomát diagnosztizáltunk és nem tudunk róla semmit.
Az is probléma, hogy akik nem nálunk végeztetik el a műtétet, azok nem küldik vissza számunkra a szövettani lelet másolatát.
Azt már csak szakmai érdekességként írom, hogy van olyan páciensünk, akinél még a szövettanász sem tudta eldönteni pontosan, hogy daganatról van-e szó vagy sem. Ilyen esetben több szövettanász véleményét is kikérjük, de van, hogy így sem egyértelmű az eredmény.
Mit tehet tehát a páciens?
Ha műtétet javasolunk, végeztesse el azt, olyan helyen, ahol a műtéti eltávolítás mindhárom része magas szinvonalon biztosított.
Ha ez nem nálunk történik, akkor figyeljen rá, hogy megkapja a szövettani leletet és megértse, hogy mi van oda írva. Kérjük, hogy küldjön egy másolatot a részünkre is.
Amennyiben a műtét nálunk történik, varratszedéskor sebészünk röviden összefoglalja a szövettani lelet lényegét a páciens számára.
Ha bármi további kérdés felmerül, állunk pácienseink rendelkezésére.