Archive for augusztus, 2010

A bőr-kód

Bennünk emberekben szüntelenül ott él a vágy, hogy megfejtsük a világot magunk körül.

Számos titkosírást ismerünk és ezek közül sokat mi készítettünk.

 

Azonban van egy titkos üzenet, amit a természet ír és mára nagyjából sikerült megfejtenünk. Ez a bőr-kód.

 

Ahhoz, hogy a bőr kódot egyáltalán olvasni tudjuk, először meg kell szerezni belőle egy darabot.

Amikor ez megvan, akkor láthatóvá kell tennünk az írásjeleket, hogy nekiállhassunk a megfejtésnek.

Ez a láthatóvá, olvashatóvá változtatás speciális festéssel érhető el, nagyjából úgy, ahogy a krimikben megelevenítik az ujjlenyomatokat.

 

Amikor itt tartunk, akkor hirtelen szembetaláljuk magunkat egy elképesztően bonyolult jelrendszerrel és hozzáláthatunk a megfejtéshez.

 

Mit látunk? Színek és formák kavalkádját. Helyenként az alakok valamiféle rendet követnek, máshol teljesen össze vissza rendeződnek.

 

Vajon ez mit üzen nekünk? Mi a bőr-kód megfejtése? Miért fontos, hogy megfejtsük?

 

bor_metszet

 

Ebben a kódban, üzenetben írja meg nekünk a természet, hogy mire számíthatunk.

A megfejtés lehet megnyugtató és ijesztő. Bármelyik is, jó ha tudjuk.

 

Vannak, akik egészen kiváló megfejtést tudnak adni, és ahogy fejlődik a tudomány egyre több mindent tudunk kiolvasni a bőr-kódból.

 

Most, csak igen felszínesen megmutatom a fenti kód megfejtését. A jelekből kiolvasható, hogy a természet mit üzent annak, akinek a kódját látjuk:

 

bor_metszet_prep

 

1 – atípusos (normálistól eltérő) sejtek a hám alsó részén

2 – atípusos sejtek nagyobb csoportja a hám alsó részén

3 – a hám felső része felé terjedő sejtek (ún. pagetoid terjedés)

4 – a szőrtüsző hámjára is ráterjedő atípusos sejtek

5 – a bazális membránt áttörő atípusos sejtek (invazivitás)
Szintén jól látható, a kritikus határ, a hám alatti (bazális) kötőszöveti réteg. Amikor ez alá kerül a daganat (5) komoly baj lehet.

 

A megfejtés: melanoma. Invazív melanoma, ami átlépte a hám alsó határát (5) és belépett az irha részbe, ahol már erek is vannak, így szabad az út az áttétes sejtek terjedésének.

A kép alsó felét teljes egészében ezek az atípusos, daganatsejtek töltik ki.

Ennek a kódnak a megfejtése nem jó hír és tudjuk, hogy mi a további teendőnk.

 

Lehetne a megfejtés más is; jó hír. Ekkor nagyot sóhajtunk és elégedetten hátradőlünk.

 

Szóval mit tegyünk?

 

1. Vegyük észre, ha a természet üzenni akar nekünk.

Amikor már a fülünkbe kiabál, késő. Sokszor olyan finom jeleket küld, amit magunk észre sem vehetünk, csak azok, akik olvasni tudják a bőr anyajegy-kódját. A természet üzenetei nem csilingelnek úgy, mint amikor sms-ünk érkezik.

 

2. Olvassuk a kódot. Persze nem mi magunk, hanem bízzuk arra, aki ismeri a nyelvet és meg tudja fejteni.

 

3. Cselekedjünk az üzenet tartalmának megfelelően.

 

Ne feledjük, a bőr-kódja folyamatosan változik. Lehet, hogy még tegnap jó hírt kaptunk volna (csak az 1. jelek láthatók = in situ, vagyis korai melanoma), de fél év múlva már igen rossz lehet (5. jel: a mélybe terjedő, invazív melanoma).

 

ÉRDEKKONFLIKTUS: lehet. A fenti bejegyzés azt sugallja, hogy a szűrés életet menthet. Ezzel a szűréseken való részvételre buzdíthat, amihez nekem is érdekem fűződik – meg azoknak is, akiknek megmentjük az életét, vagy negatív lelet birtokában, megnyugodva térnek haza.

Tags: ,

A bőr színes világa

Most bemutatok Önnek egy a bőrről készült színes, festett metszetet.

Ezt látja a patológus szakorvos is a mikroszkópja alatt és ebből a kusza, színes összevisszaságból hámozza ki élet vagy halál döntését.

 

Most még szándékosan nem fűzök hozzá sok magyarázatot azért, hogy egyelőre csak úgy gyönyörködni tudjon benne.

 

Annyit azért segítek, hogy felül a legintenzívebben festődő rész a bőr legkülső része, a hám.

A kép jobb harmadában található behúzódás pedig egy szűrtüsző.

A hám alatt van a bőr irha része, amiből a cserzett bőr is készül.

 

Vajon a szakértő szemek mit látnának a képen? Egy egészséges bőr részletét? Esetleg komoly veszély fenyeget?

 

bor_metszet

 

Nemsokára jön a megfejtés.

 

ÉRDEKKONFLIKTUS: nincs

Tags: ,

Hogyan készül a szövettani lelet?

Nem túlzás, ha azt mondom, hogy a szövettani lelet az orvoslás egyik alapköve. Minden olyan esetben, amikor a diagnosztikus folyamat valamilyen szövetdarab eltávolításával jár, ez a vizsgálat mondja ki a végső szót, hogy mi és milyen természetű az adott elváltozás. Minden további orvosi döntés ezen alapul.

Amennyiben a bőrről eltávolítunk valamit, akkor a szakma szabályai (és az aktuális törvények!) szerint abból szövettani leletet kell készíteni. Így mindenki számára egyértelmű, hogy pontosan mi volt az, erről írásos evidencia is van. Ez így korrekt.

Persze ez az elmélet. A gyakorlatban sokszor nem készítünk szövettant, például, amikor a nyakról tízesével szedjük le a fibromákat, azonban ennél keményebb történeteket is láttam. Lelézerezett, vagy fagyasztással eltávolított anyajegy után jöttek az áttétek. Szövettan nincs, mindenki tanácstalan és persze sejtjük, hogy amit eltávolítottak, az nem anyajegy, hanem melanoma volt. A melanoma bármit utánozhat, ezért nagyon körültekintőnek kell lenni, ezt nem győzöm hangsúlyozni.

Tehát, megtörténik a kisműtét (babérlevél alakú kimetszés, ép szél ráhagyásával), ami az egyetlen szakmailag korrekt eltávolítási mód egy anyajegy, vagy ismeretlen bőrelváltozás esetén.

Még a műtőben az eltávolított anyag formalinba kerül a páciens azonosító adataival ellátva.

A formalinos cső megérkezik a patológiai osztályra a szövettani kérővel együtt, ami a páciens adatait és a műtétet végző orvos által diktált státuszt tartalmazza (hogyan nézett ki és honnan került eltávolításra, mi az iránydiagnózis, az eltávolítás módja, stb.)

anyag formalinban

1. A szövettani lelet készítésének első fázisa az ún. indítás. Az indítást végző orvos elolvassa a klinikus által írt kísérő levelet. A formalinban fixált (tartósított) anyagot pontosan leméri és egy makro státuszt diktál az asszisztensnőnek arról, hogy az anyag mekkora és hogyan néz ki. Ez a státusz is olvasható a szövettani lelet elején.

kimetszett bordarab

Az anyagon fekete tussal megjelölik a kimetszési felszíneket, hogy azok a vizsgálatkor pontosan azonosíthatóak legyenek a mikroszkóp alatt, majd a megfelelő helyen kettévágják úgy, hogy az elváltozás szempontjából szimmetrikus darabokat kapjanak.

jeloles tussal

Az anyag ekkor egy ún. kapszulába kerül, amire a páciens azonosító adatait szintén rávezetik, majd ismét formalinba teszik.

2. A következő fázis a víztelenítés, amikor különböző vegyszerekkel kivonják az anyagból a vizet, majd a kapszulát feltöltik parafinnal (3.). Ennek a fázisnak a végén a szövetdarabok parafinba ágyazottan várják a továbbiakat. Ennek a beágyazásnak a lényege az, hogy egy szilárd darabot kapjunk, mint a jégbe fagyott szúnyog.

block

4. Ezt követően jön a metszés, amikor a parafinba ágyazott anyagot (blokkot) az ún. mikrotomba fogják. Ezzel az eszközzel a blokkból 2-3 mikron (a milliméter ezred része) vastagságú szeleteket készítenek.

metszes

Ezt a folyamatot úgy képzelhetjük el legjobban, mint amikor egy krumplit felszeletelünk. Itt nagyon lényeges dolog, hogy az eredetileg a bőrön lévő elváltozás (anyajegy, melanoma, stb.) teljes egészében fel legyen szeletelve, hogy az orvos annak minden részét vizsgálni tudja és arról teljes egészében véleményt tudjon alkotni.

metszes2

Szóval ezzel a mikrotommal készülnek a hártya vékony szeletkék. Amikor elkészül egy jó minőségű szelet, akkor ezt óvatosan leveszik a mikrotomról, hideg vízre úsztatják, majd innen kerül fel a tárgylemezre.

metszet

Ezt követően tovább metszenek néhány millimétert, majd elkészítenek egy újabb szeletet és így haladnak végig az anyagon. Minden ilyen szelet egy-egy tárgylemezre, majd a termosztátba kerül.

block es metszet

Egy anyajegyről 1-2 ilyen metszet, míg egy melanomából akár 40 metszetet tartalmazó sorozat is készülhet (ld. kép alább).

metszetek egy melanomarol

 

5. A termosztátban magas hőmérsékleten a szeletek gyakorlatilag rásülnek a tárgylemezre.

6. Festés: Ennek első fázisa a festő automatában a parafin kivonása az anyagból. Majd ezt követően megfestik a sejtek magját és a plazmáját (hematoxilin-eozin festékkel), míg végül fixálják a festéket. Így készülnek el a színes tárgylemezek, melyeket hajszálvékony üveg fedőlapokkal fednek le, hogy a vizsgálandó metszetek ne sérülhessenek meg.

festes

7. Ekkor következik a szövettani vizsgálat legfontosabb része a véleményalkotás. Ezt a patológus szakorvos végzi, aki mikroszkóp alatt, különböző nagyításokban vizsgálja meg a metszeteket. Nagyon sok szempont figyelembevételével állítja fel a végleges döntést. Megnézi a sejtek alakját, azok esetleges eltérését a normálistól, a sejtosztódások számát és helyét, az erek érintettségét, stb. Amikor mindezeket végignézte, és egyértelmű számára, hogy mit lát, akkor lediktálja a diagnózist és egy ún. mikro leírást, tehát azt, hogy a metszetben pontosan mit látott és mire alapozta a véleményét.

szovettani vizsgalat

Persze a dolog még egy igazán jó szakember számára sem mindig ilyen egyértelmű, ilyenkor további vizsgálatokat végeznek. Más típusú festékeket is használnak, amelyekkel olyan struktúrák válhatnak láthatóvá, ami az alap festéssel nem. Vagy ún. immunhisztokémiai vizsgálatokat végeznek, amikor az anyagokat különböző reagensekkel keverik össze, amelyek ha be tudnak kötődni a sejtek felszínén egy-egy jellemző molekulához, akkor ennek láthatóvá tételével közelebb juthatnak a diagnózishoz. (pl. melanománál az S-100, vagy HMB 45 molekulák elleni anyagok megkötődnek a daganatsejtek felszínén, így segítenek a diagnózisban).

8. Az egész folyamat végén elkészül a szövettani lelet, ami nagyon sok információt tartalmaz. Ez a lelet kerül vissza a műtétet végző orvoshoz, aki ennek eredményét ismerteti a pácienssel és elmagyarázza neki, hogy a leletben foglaltak pontosan mit is jelentenek az ő szempontjából.

Amikor én kézbe veszek egy szövettani leletet, annak tartalmi elemeiből szinte ránézésre meg tudom állapítani, hogy mennyire alapos volt a szövettani diagnózist készítő orvos.

Szerencsére én nagyon el vagyok kényeztetve ilyen szempontból, mert pácienseim leleteit egy nagyon kiváló patológus készíti, viszont éppen ezért sok olyan leletet is látok, amely sok kérdésre nem ad választ.

Amennyiben túl sok a megválaszolatlan kérdés, vagy véleményem szerint a szövettani lelet nem felel meg a klinikai képnek, amit láttam, ún. metszetkonzíliumot szoktam kérni.

Ekkor egy beteg szövettani leletezését az én patológusom is elvégzi és/vagy megmutatja más kollegáinak is, aminek eredményeképpen kiadnak egy újabb leletet.

Tehát, összefoglalva, Ön kedves páciens, ragaszkodjon a szövettani lelethez, hiszen az Ön kezében ez az egyetlen evidencia arra vonatkozóan, hogy amit eltávolítottak, az mi volt valójában. Olvassa el azt is, hogy egy szövettani leletnek milyen információkat kell tartalmaznia.

ÉRDEKKONFLIKTUS: nincs

Tags: , , , ,

Épít vagy rombol minket a kommunikációnk?

Miközben a munkám során tartom a kapcsolatot a munkatársakkal, páciensekkel sok olyan apróság történik, ami a munkát esetleg nehezíti és az emberi kapcsolatokat sem építi feltétlenül.

Szerintem sokan nem gondolkoznak el azon, hogy eleve a kommunikációnk minősége mennyire befolyásolja a rólunk kialakult képet, de azon még kevesebben, hogy pusztán a levelezésünk is mekkora hatással bír erre.

Éppen ezért írtam egy kommunikációs ajánlást, amit ezennel építő és segítő szándékkal megosztok mindenkivel.

 e-mail

Melanomamobil kommunikációs ajánlás: 

 

Alapok:

1. A mai életünk elválaszthatatlan része az online jelenlét és kommunikáció (e-mail). Aki ebből kivonja magát bármilyen okból, az lemarad, hátrányba kerül.

2. A kommunikációnk minősége úgy jellemez minket, mint a tisztaságunk, öltözékünk, viselkedésünk, stb.

3. A kommunikáció bizalmat építhet, vagy rombolhat, aszerint, hogy hogyan tesszük.

4. Aki veszi a fáradtságot, hogy levelet írjon nekünk (kivéve SPAM), az mindenképpen megérdemli azt, hogy válaszra méltassuk.

5. A kommunikációnknak mindenképpen üzenete van. Ha kommunikálunk, annak is = „Te fontos vagy számomra”, ha nem, annak is =„Te nem vagy fontos számomra”

Tapasztalataink és véleményünk szerint az alább ajánlások betartásával építhetjük magunkat és kapcsolatainkat, ami pozitívan hat vissza éltünkre annak sok területén. Ezért a Melanomamobil munkatársainak az alábbiak megszívlelését és betartását javasoljuk.

 

Ajánlások:

i. A kapott e-mailre maximum 3 napon belül válaszolni kell. Ez azt feltételezi, hogy leveleinket naponta 1x olvasni kell (ld. még vii. pont is).

ii. Ha ezt nem tudjuk betartani, akkor rövid válaszban ezt max. 3 napon belül jelezni kell és megírni, hogy nagyjából mikor érkezik válasz tőlünk.

iii. Az így megírt határidőn belül válaszolni kell.

iv. Amennyiben egy e-mail nem igényel aktív választ, akkor röviden jelezni illik, hogy megkaptuk, elolvastuk és tudomásul vettük azt. (ok, :-), vettem, megkaptam, köszi, stb.) Még akkor is, ha a küldő fél nem állított be automatikus olvasási visszaigazolás kérést.

v. Egy emilre úgy válaszolunk, hogy a válaszunk alatt látszik az eredeti üzenet, így a másik fél mindig tudja, hogy a válasz melyik levelére vonatkozik.

vi. Amennyiben valakinek a levelére nem akarunk válaszolni, akkor megtehetjük ezt, de akkor pontosan tudnunk kell, hogy ezzel nyíltan azt üzenjük számára, hogy „Te nem érdekelsz engem, ne írj nekem többször”.

vii. Amennyiben tudjuk, hogy leveleinket nem olvassuk napi rendszerességgel, akkor egy automatikus válaszüzenetet kell beállítani, amiben ezt leírjuk, így a küldő fél tudja, hogy mire számíthat.

viii. Amennyiben átmenetileg nem tudjuk bármilyen okból (pl. szabadság) a leveleinket olvasni, akkor szintén automatikus-válaszüzenet üzemmódot (irodán kívül) kell beállítani, amiben
– pontosan leírjuk, hogy mettől-meddig nem vagyunk elérhetőek
– ez idő alatt olvasni fogjuk a leveleinket, vagy sem
– sürgős esetben kihez lehet fordulni

ix. Amennyiben egy levél bonyolult, hosszú és több kérdést is tartalmaz, akkor felül röviden jelezzük, hogy válaszainkat, alul, az eredeti levélben fejtjük ki és ezt így is tesszük, lehetőleg jól láthatóan, eltérő színnel.

x. Ne küldjünk ki úgy egy levelet, hogy azt kiküldés előtt még egyszer nem olvastuk el. Írás közben másként működik az agy, nem feltétlenül vesszük észre a hibákat, szóismétléseket és azt, ha egy mondatot másként kezdtünk el, mint ahogy befejeztem azt. A hibáktól hemzsegő levél szintén minket minősít.

xi. Ha valaki egy kellemetlen kéréssel keres meg minket telefonon, akkor kérjük meg rá, hogy kérését írja meg emilben, és mi arra fogunk reagálni:
– ahhoz, hogy valaki írjon nekünk, fáradtságot kell vennie, így kérések nagy része el sem fog hozzánk érni,
– ahhoz, hogy valaki leírjon valamit nagyon át kell gondolni azt, mert az írás nem viseli el azt a pongyolaságot, mint a szó,
– így egyértelműbb lesz számunkra a kérés, amiről ekkor még mindig eldönthetjük, hogy miként akarunk vele foglalkozni.

xii. Amennyiben valaki ígéretet tesz, hogy levelet küld valakinek és az várja azt, akkor küldje is el.

 

ÉRDEKKONFLIKTUS: nincs

 
 
 
 
 
 
 

 

Tags: ,