Archive for április, 2009

Ez szép? Lézer és fagyasztás – anyajegy eltávolítás

Különböző fórumokon küzdök az olvasókkal és igyekszem lebeszélni őket, hogy anyajegyeik tömeges eltávolítására szakmailag igencsak kétséges és elítélhető módszereket vegyenek igénybe. Az külön kérdés, hogy valaki ajánlja is ezeket a módszereket.

…hogy miért teszem mindezt, miért nem hagyom az egészet? Szakmai kihívásból és érdeklődésből, ezen túl az etikai érzékem sem hagy nyugodni, pedig már azzal a váddal is illettek, hogy önös érdek áll mögötte.

Eljutottam odáig, hogy sikerült megértenem a motivációt: akiknek a testén számtalan anyajegy van, azoknak többször ez komoly pszichés és önértékelési problémát jelent. Nem szeretik így magukat és azokat a módszereket keresik, ahogyan az anyajegyeket tömegesen el lehet távolítani.

Ez egy komoly igény, és a piac természete olyan, hogy ahol kereslet van, ott a szolgáltatások is megjelennek.

Mit akar a piac? Azt, hogy az anyajegyeiket – lehetőleg mind -, fájdalommentesen és torzító hegek nélkül távolítsa el valaki.

Vajon lehetséges ez? NEM. Hogy miért nem, ezt itt, írtam le:

http://www.melanoma.hu/anyajegy-eltavolitasi-modszerek/

Ha nem lehetséges az anyajegyeket fájdalommentesen és nyomtalanul eltüntetni, akkor hogyan lehet az, hogy bizonyos szolgáltatók (orvosok) és bizonyos gyártók ilyen szolgáltatásokat, termékeket ígérnek?

A válasz egyszerű: mert van rá kereslet. Úgy látszik ilyen világot élünk.

Most, hagyom a különféle szakmai érveket, hogy anyajegyek eltávolítására miért csak a sebészi kimetszés jön szóba, szövettani lelet készítése mellett és kizárólag az esztétikumra koncentrálok.

Kedves cryo-s és lézeres anyajegy eltávolítás rajongó tábor! Önök szerint az eredmény szép és nyomtalan? Szerintem nem.

Fagyasztás utáni állapot:

Látszódnak a hegek, minden egyes fagyasztás helyén, hiszen az anyajegyek a bazális membrán alá nyúlnak és tudjuk, hogy ha az megsérül, akkor heg keletkezik. …hát persze, hogy a fagyasztás is heggel gyógyul, és még ott van annak is a lehetősége, hogy az orvos nem vett észre valamit és mondjuk egy kezdődő melanomára fagyasztott egyet. Még belegondolni is rossz.

 

 

 

 

 

Lézerezés előtti és utáni állapot.

Látszódnak a csúnya hegek és a félig-meddig eltávolított, visszapigmentálódó anyajegyek.

 

 

 

 

 

 

Egy ilyen anyajegy közelebbről:

 

Lehet, hogy amit látunk, az már nem is egy visszanövő anyajegy, hanem egy melanoma, ami azért alakult ki, mert a pigmentsejteket durva fizikai behatás érte, vagy talán, már eleve melanoma is lehetett? Nem tudjuk, hiszen nem készült szövettan.

Elképzelni sem tudom, hogy milyen érveket, tényeket kell még felvonultatnom ahhoz, hogy az álláspontjukhoz ragaszkodó laikusokat lebeszéljem arról, hogy meghozzák életük egyik legrosszabb és maradandó, esetleg végzetes döntését.

Tags: , , ,

Biztonsági öv

Azt hiszem sikerült találnom egy kiváló példát, ráadásul a saját életemből, ami kiválóan rávilágít az emberi természetre és arra, hogy miért (hogyan) nem figyelünk eléggé magunkra, az egészségünkre, életünkre.

Ez a biztonsági öv példája.

A korábbi autómban nem volt semmilyen biztonsági elektronika, ami jelezte volna, ha nem kapcsolom be a biztonsági övet és ezért a legtöbbször nem is kapcsoltam be (szégyellem magam, de ez van).

Most egy olyan autóm van, ami 40km/h sebességig csak pittyeg, a felett a rádiót lehalkítja és elviselhetetlenül sípol, amennyiben nem kapcsolom be az övet (vagy bárki más az autóban).
Természetesen már megszoktam, hogy bekapcsolom, ami nem kerül többe, mint kb. 3-5 másodperc. Micsoda idő és energia ráfordítás. Már meg sem várom a sípolást, rutinná vált.

Nagyon érdekes kérdés, hogy ha ez a megoldás nem lenne az autómban, akkor bekapcsolnám-e? Igazán őszinte legyek? Nem hiszem. De már lehet, hogy igen, mert 2 éves kislányom van és azóta másként gondolkozom. Ha nem lenne, akkor nem kapcsolnám be, mint azok a közeli barátaim, akik szintén nem kapcsolják be és azok sem, akik így halnak meg.

A TV-ben sok és nagyon jó reklámot látni, amelyek a biztonsági öv használatára buzdítanak és arra, hogy ezt a 3-5 másodpercnyi erőfeszítést tegyük meg magunkért. Nem másokért, hanem magunkért, önző módon.

Sokszor írtam már, hogy micsoda ziccer a melanoma, ami a bőrön nő, így könnyen észlelhető és nagyon felesleges halál. A biztonsági öv bekapcsolásához képest, azonban mennyivel nagyobb befektetetést igényel. Kérdezem, ha még én sem kapcsoltam be a biztonsági övet és nagyon sokan, akik nem modern autóban ülnek, nem kapcsolják be, akkor miért várom el bárkitől, hogy eljöjjön melanoma (vagy bármilyen más szűrésre)?

Mi segített nekem? Az, hogy az autómba beépítették ezt a kikapcsolhatatlan riasztó/figyelmeztető rendszert.

Már csak arra kéne rájönnöm tehát, hogy belénk emberekbe hogyan lehetne egy olyan riasztó rendszert építeni, ami mondjuk 40 felett addig riasztana, amíg el nem megyünk a legszükségesebb vizsgálatokra és ha jönne a 'baleset', akkor ez a biztonsági öv meg is mentené az életünket.

Van javaslata?

Kedves Gersonosok!

Beata Bishop májusban újból Budapesten lesz és sok jó szemináriumot fog tartani, várunk arra is szeretettel.

A Gerson klub május 14.-én, csütörtökön lesz az alapítványnál 14-16 óra között. Nagy szeretettel várunk mindnyájatokat.

Szeretnénk megosztani veletek a dobogókői Gerson Egészségközpontban tapasztaltakat – egy két hetes turnuson már túl vagyunk, ami nagyon jól sikerült, bízom benne, hogy viszik tovább a Gerson terápia és a mi jó hírünket szerte Európában. Május 7-én már indul a következő Gerson csoportunk.

Május 5.-én tartjuk a Charlotte Gerson Beata Bishop: Gerson terápia című könyvének sajtóismertetőjét – a klub időpontjában már kapható lesz a könyv, 3900Ft-os áron.

Szép napot kívánok nektek

Borsa Noémi

Egészségforrás Alapítvány
1092 Budapest
Ráday u 37 3/1
Tel/fax 2171360
Ügyeleti idő: hétfőtől-csütörtökig 10-16 óra között

Mi az RSS?

Kivételesen nem a melanomához kapcsolódó fontos paraméterről van szó, hanem egy olyan technológiáról, ami megkönnyíti az olvasóknak ennek a blognak, illetve az ehhez hasonló, gyakran frissülő tartalmú webhelyeknek a követését.

Most időnként fel kell keresnie ezt a blogot is, ha éppen eszébe jut, gyakran nem talál új tartalmat, gyakran már többet is. Ezt a kellemetlenséget, a felesleges köröket kerülheti el az RSS használatával.

Ne gondoljon semmi bonyolult dologra, nagyon egyszerű, leírom, hogy mi a dolga.

1. Fontos, hogy olyan internet-bőngészője legyen, ami képes az RSS-forrásokat olvasni. Ezek: Opera (9.x), a Mozilla (3.x) valamint az Internet Explorer 7. és az Outlook 2003, 2007 is. Ha nem ezeket használja, akkor érdemes eldobni a régit és ingyenesen letölteni valamelyiket a fentiek közül.

2. Amikor már fut a gépén a fentiek közül valamelyik program, akkor vissza lép ide a blogba és jobb oldalon alul megkeresi ezt:

[img=images/rss.jpg width=475 float=left”>

Itt egyszerűen rákattint a jobb felső sarokban lévő RSS gombra. Ekkor a blogom – vagy bármely más oldal, ahol van RSS forrás – kódja automatikusan betöltődik a böngészőbe és megjelenik a tartalom ott is.

3. Miután megjelent a tartalom, fel kell ezt venni az RSS források közé. Van egy olyan kérdés, hogy "előfizet-e erre az RSS-re?" Ez ne tévessze meg Önt, az egész folyamat ingyenes, csak így fordították magyarra.

4. Be kell állítania, hogy a böngészője milyen gyakran látogassa végig a beállított forrásokat. Jobb gombbal a forrásra kattintva a Frissítés menüpont alatt tudja ezt megtenni a kívánt gyakoriságra.

Ennyi.

Ezt követően a böngészője a beállított időpontokban végiglátogatja az összes olyan blogot, webhelyet, aminek az RSS forrását betáplálta és amennyiben valahol talál új tartalmat, akkor figyelmezteti Önt erre.

Így az élete sokkal kényelmesebb lesz és megkíméli magát a felesleges kattintgatásoktól.

A férfiak nem veszik észre magukon a melanómát (MTI)

Átvettem egy friss cikket az MTI-től. Íme:

"Az idősebb férfiaknak rendszeresen részt kellene venniük melanómaszűrésen, mert náluk a legkisebb az esély, hogy maguk is észreveszik bőrükön az elváltozást – közölték amerikai kutatók. A negyven fölötti férfiak az Egyesült Államokban az összes melanómás halálozás több mint felét adják – írta Susan Swetter, a kaliforniai Stanford Egyetem munkatársa az Archives of Dermatology című szaklapban.

Swetter és kollégái 227 negyven év fölötti pácienst kérdeztek ki, akiknél a bőr festéksejtjeiből kiinduló veszélyes daganatot diagnosztizálták. A felmérést 2004 és 2006 között végezték, mindenkinél három hónapon belül, ahogy a kórképet felállították. A páciensek kevesebb mint 20 százaléka volt tisztában a melanóma figyelmeztető jeleivel, és kevesebb mint fele végzett önvizsgálatot a bőrén. A melanómával diagnosztizált férfiak több mint fele 65 év fölött volt.

A férfiak negyedének vastag, nehezebben kezelhető tumorja volt. Azok, akiknél még kisebb állapotban diagnosztizálták a daganatot, nagyobb valószínűséggel ellenőrizték korábban bőrük állapotát. A veszélyes bőrelváltozások legtöbbje a páciensek hátán volt, ezért a szakemberek képzési programot javasolnak, hogy az idősebb férfiak is rendszeresen vizsgálják át bőrüket. Az összes bőrráknak csak öt százaléka melanóma, ám a bőrrák miatti halálozások közül ez okozza a legtöbbet."

Ingyenes vizsgálat – Melanomanap IV.

Idén a Melanomamobil is csatlakozik az országos rendezvényhez, ami évente egy alkalommal kerül megrendezésre, legközelebb május 11-én, hétfőn.

Egyrészről nagyon örülök, hogy a melanómának is van egy napja, mert ilyenkor élénkebb a médiumok figyelme és hajlandóak írni az egyetlen rosszindulatú (rákos) daganatról, ami van olyan ‘jó fej’, hogy már az első pillanattól látható, mivel a bőrünkön alakul ki, így elvileg könnyen ÉS idejében észrevehető (lenne).

Mégis, miért nem visszük észre időben a melanomát és miért hagyjuk, hogy hamar halálos betegséggé váljon, amikor már nem tehetünk semmit?
Véleményem szerint 3 dolog miatt:
– ismeretek hiánya 1: nem tudjuk, hogy a melanoma nevű betegség egyáltalán létezik
– ismeretek hiánya 2: nem tudjuk, hogy mik azok a korai jelek, amire figyelnünk kéne
– onkológiai szemlélet hiánya: gyakran még az orvosok sem gondolnak melanomára, legalábbis nem keresik azt, amikor egy beteget megvizsgálnak
+ egy ráadás: nem vesszük elég komolyan az egészségünket, amíg az megvan.

Így történik meg, hogy egy ekkora ziccert kihagyva évi 160.000 emberből 48.000 bele is hal a melanomába. Ez mind elkerülhető, felesleges halál.

Szóval ezen a napon a vizsgálat ingyenes, és az ingyenességről tavaly már megosztottam a gondolataimat.
A visszajelzések alapján ma már azt gondolom, hogy van egy réteg, akinek ez az egyetlen esélye, hogy ilyen vizsgálathoz jusson: MI ŐKET VÁRJUK.
Nem azokat, akik egyébként egy fillért nem hajlandóak áldozni az egészségükre és csak az ingyenes vizsgálatok mentén igyekeznek rendezni egészségügyi kötelezettségeiket (saját magukkal szemben).

Az egészség komoly érték és áldozni kell rá az ételek minőségében, sportban, pihenésben, szűrővizsgálatokban. Aki nem hajlandó ezekre áldozni, az majd a végén kifizeti a sokszorosát, aki meg nem tud erre áldozni, az szomorú, és nekik van a mostani vizsgálat.

A vizsgálat egyébként a pácienseknek INGYENES, mert a Melanomamobil kifizeti az orvos, asszisztens bérét, a rendelőbérletet, stb. Soha, semmi nincs ingyen, valaki mindig fizet.

A melanomamobil ezen a napon egy alap vizsgálattal várja a jelentkezőket és nem a professzionális szűréssel. Mi a különbség?
A melanomanapon mindenkit meg fogunk vizsgálni tetőtől-talpig, tehát mindenkinek le kell vetkőznie. Ezen a napon sincs lehetőség csak egy anyajegy megmutatására! A vizsgálat végén mindenki írásos leletet kap, és amennyiben szükség van rá, az ellátást megszervezzük.
Ezzel szemben a professzionális szűrésünk során MINDEN anyajegyről speciális digitális felvételek készülnek (részletes bőrtérkép), amit a vizsgáló orvoson kívül a központunkban még egy specialista szakorvos is végignéz. Így a következő vizsgálat során már az összes anyajegy változását meg tudjuk ítélni, illetve azt, hogy van-e új anyajegy és ez már sok életet megmentett .

Tehát a IV. Melanomanapon:

A VIZSGÁLAT HELYE : XI. ker. Budafoki út 10/A (a rendelő az utcáról nyílik, keresse a Melanomamobil táblát)

BEJELENTKEZÉS : a szűrést nem mi szervezzük, hanem egy országos telefonközpont áll az érdeklődök szolgálatára: 06 40 900 600

VIZSGÁLAT IDEJE : május 11-én (hétfőn) reggel 9-től, délután 5-ig (12-13-ig EBÉDSZÜNET)

TOVÁBBI INFORMÁCIÓ: www.melanomanap.hu

Mindenkit várunk szeretettel a melanomanapon és professzionális szűréseinken is. Vigyázzunk magunkra!

Clark, Breslow

A melanómának, mint megbetegedésnek vannak ún. prognosztikus faktorai.
Mi a prognózis?
Azt értjük rajta, hogy egy páciens az adott szövettani eredménnyel milyen esélyekkel néz a gyógyulás elé.
Orvosi szóhasználatban, ha valami progrediál, az romlik, ha egy betegség progresszív, az olyan, ami folyamatosan súlyosbodik.

A melanoma prognosztikus faktorai a teljesség igénye nélkül a következők:
– a melanoma típusa (ssm, nm, alm, stb.)
– Breslow vastagság
– Clark besorolás
– a melanoma elhelyezkedése
– kifekélyesedés
– vannak-e a melanomát átszűrő fehérvérsejtek
– erekbe-, idegek menti terjedés
– mikoráttétek
– regresszió

Szóval, ahogy azt tudjuk, a melanoma a bőr legfelső rétegében, a hámban kezd el növekedni. Amíg csak a hámra terjed ki, addig a melanoma egy egyszerű kisműtéttel 100 iztonsággal gyógyítható: ez a korai felfedezés, szűrés jelentősége. Ez az un. in situ melanóma stádium. Ez a Clark I. és ilyenkor nem is adunk meg Breslow vastagságot. Ekkor a melanoma semmilyen panaszt nem okoz, csak meglátni, észrevenni lehet.
Nagyon ritka, hogy egy laikus észrevegyen a saját bőrén egy ilyen melanomát: általában az emberek az in situ melanomát anyajegyként tartják számon .

Ahogy telik-múlik az idő, a melanoma egyre mélyebbre nő a bőrben és átlépi a hám alsó (ún. basális membrán) részét és bele kerül a következő rétegbe, az irhába, annak is a legfelső rétegébe: papilláris dermis. Ez a Clark II. szint.
A Breslow mélységet úgy határozza meg a pathológus, aki a szövettani leletet készíti, hogy mikroszkóp alatt egy ún. mikrométer segítségével megkeresi a hám str. granulosum rétegét (ez a hám kb. középső rétege) és a melanoma legmélyebb pontját a bőrben és ezt a távolságot, mélységet megadja mm-ben. A jelen esetben ez nagyon kicsi szám lehet.

Az ismeretek hiánya, halogatás miatt, ha a páciens még mindig nem fordul orvoshoz, akkor a melanoma rendíthetetlenül nő lefelé és eléri az irha még mélyebb, ún. retikuláris rétegét, ami már tele van nyirok-, és vérerekkel, idegekkel, stb. Ez a Clark III. szint. A Breslow ugyan úgy kerül meghatározásra, ahogy az előbb írtam. Ilyenkor már egy nagyobb számot láthatunk a papíron: 0,4-1mm.

Talán ez a szint egy vízválasztónak nevezhető, bár a melanománál nagyon nehéz biztos pontokat találni.

Kutatások azt mutatták, hogy Breslow 0,76mm mélység alatt nem számít, hogy mekkora biztonsági udvarral veszik ki, a melanoma nem fog kiújulni helyileg.
Azt is írják, hogy 1mm mélység alatt még jó prognózisra lehet számítani. Persze az élet sokszor rácáfolt mindezekre mindkét irányban.

Az idő telik, a melanoma még tovább nő: eléri a Clark IV-es szintet és amikor betör a bőr alatti zsírszövetbe, akkor a Clakr V-ös szintet. Természetesen a Breslow vastagság is folyamatosan nő, akár elérheti a több cm-t is, ha türelmes a páciens. Ilyenkor a prognózis nagyon rossz, sokszor a műtét időpontjában már éttétek vannak.

Ilyenkor fordul elő az, hogy a beteg környezete azt éli meg, hogy a páciens orvoshoz ment, megoperálták és meghalt. Innen eredeztethető a legveszélyesebb gyilkos tévhit: "jobb, ha nem nyúlunk hozzá, nem bolygatjuk meg". Közben már világosan látjuk, hogy nem a műtéttől halt meg, hanem azért mert már nagyon későn fordult orvoshoz.

Az egyik prognosztikus faktor a melanomát átszűrő (infiltráló) fehérvérsejtek (lymphociták) száma. Minél több van, annál aktívabb az immunrendszer, annál jobb hír. Igen ám, de sajnos ennek is van egy rossz oldala és ez a regresszió jelensége: ez azt jelenti, hogy az immunrendszer elkezdi elpusztítani a melanomát.

Hogyan zajlik mindez? A melanoma egyszer csak kialakul, elkezd nőni. Ezt előbb utóbb észreveszi az immunrendszer is. A sejtjei oda sereglenek és elkezdik végezni a dolgukat: elpusztítani a melanomát. Vagyis a melanoma egy darabig nőhet, aztán csökkenhet a mérete. Van, akinél van regresszió, van, akinél nincs.
Egyszer csak felfedezzük a melanomát és eltávolítjuk azt. A szövettanász megnézi mindazt, amiről itt fent részletesen írtam és leírja a leletben.
Az orvos, aki felvilágosítja a beteget, lát egy Clark és Breslow szintet és azt, hogy regresszió van. Ilyenkor vakarja a fejét. Miért?

A melanoma prognózisát a legkifejlettebb, legmélyebb állapota határozza meg. Vagyis, ha egy páciensnél a melanoma elérte a Clark IV-es szintet, majd visszafejlődik, mondjuk Clark II-re, akkor az ő prognózisa rossz, a Clark IV-nek megfelelő. Igen ám, de azt nem tudjuk, hogy mekkora volt fénykorában a melanoma, tehát a regresszió jelensége a páciensek felvilágosítását bizonytalanná teszi és nem tudjuk pontosan megmondani, hogy mire számíthat, ami melanománál amúgy sem könnyű dolog.
Sajnos, attól, hogy a primer melanoma, akár teljesen, nyomtalanul el is tűnik, még mindig adhatott áttétet, mielőtt ez a folyamat lezajlott volna.

Összefoglalásként elmondhatom, hogy annál jobb, minél kisebb a fenti két paraméter. Mindig tessék a melanoma lehetőségére is gondolni, amikor valami új, valami változás van a bőrön, de a legjobb, ha csak úgy, minden ok nélkül elmegy egy szűrővizsgálatra .

Anyajegy eltávolítás

A mindennapi gyakorlatban és különösen különböző fórumokat olvasgatva azt látom, hogy az anyajegyek eltávolítása körül elképesztő káosz van a fejekben.

Egyébként a fórumokat nagyon veszélyesnek tartom orvosi témában, mert abszolút hozzá nem értő laikusok, néha érzelmileg is túlfűtötten szörnyűséges tanácsokat osztogatnak egymásnak, mindenféle kontroll nélkül, egymást belehajszolva rossz, káros, veszélyes megoldásokba.

Sajnos ezen a téren a szakmámat is kritika illeti. A kongresszusokon mindig szó esik erről a témáról és ennek ellenére nagyon sok orvos használ szakmailag teljesen elfogadhatatlan módszereket anyajegyek eltávolítására, hamis képet festve a pácienseknek az eredményről. Vajon miért? Remélem nem csak a pénzért?

Szeretnék segíteni az érdeklődőknek, ezért készítettem egy érthető, áttekinthető ábrát az anyajegyek eltávolításával kapcsolatban. Ez megtekinthető itt:

http://www.melanomamobil.hu/anyajegy-eltavolitas

Amennyiben mégis maradna, vagy éppen felmerülne kérdés, arra szívesen válaszolok.

Forever living?

Lehet, hogy a Forever Living termékektől mégsem.
A magam részéről csak a dezodort használom már évek óta, egyébként megelégedésemre. Azért választottam ezt, mert nincs benne alumínium és jól dezodorál.
Többen megkerestek, mint orvost, hogy álljak a többi termék forgalmazása mellé, de nem tettem.
Ennek fő oka az, hogy nálam nincs a fókuszban, a különféle termékek forgalmazása, de van másik oka is.
Kaptam egy cd-t, amin egy természetgyógyász orvos beszél arról, hogy a különféle termékek milyen betegségek gyógyítására, vagy legalábbis a gyógyulás elősegítésére alkalmasak.
Kb. a cd háromnegyedénél tartottam, amikor már nem is maradt olyan betegség, amire a termékek előnyös hatással bírnak és az orvostudomány ne adott volna nevet neki.
Azt gondolom, hogy ami mindenre jó, az semmire sem igazából. Hangsúlyozom, hogy ez az én szubjektív véleményem.

Nem is foglalkoztam túl sokat ezzel, boldog voltam azzal az egy termékkel, amit használtam.

Most pénteken részt vettem egy bőrgyógyász kongresszuson, ahol az egyik előadás azzal foglalkozott, hogy a különféle bőrápolási termékekben, kozmetikumokban milyen káros anyagok vannak.
Érdekes, hogy a törvények csak azt szabályozzák, hogy a termékeken fel kell tüntetni az összetevőket, azonban azt már nem, hogy ezeket az összetevőket be kéne vizsgálni egészségügyi szempontból.

Az előadáson elhangzottak közül csak egy dolgot emelnék ki, a triclosan-t, amit az EU környezetszennyező, mérgező anyagnak minősített. Hazaérve megnéztem a különféle szereket a lakásban és az előbb említett, kedvelt dezodoromban megtaláltam a triclosan-t.
Azt hiszem ezzel ennek használatát is befejeztem. Most ismét nekiállhatok keresni egy olyan dezodort, amiben nincs sem alumínium, sem triclosan, sem egyéb káros adalék és még működik is, mert az sem hátrány.

Hogy még egy példát említsek: a samponokban lévő nátrium-lauryl-sulfat az irodalom szerint szemfejlődési rendellenességeket okozhat többek között.

Kérdés, hogy találunk-e még olyan szereket, amiben nincs káros anyag. Most nekiállok keresni.

Triclosan:
A triclosan szintetikus alapú tartósítószer, amelyet baktérium- és gombaölő hatása miatt a kozmetika számos szereiben, illetve fogkrémben, szappanban és lábápolókban is megtalálható. Viszont allergiát okozhat, és káros az egészségre. Mérgező anilint "állít elő" amely a bőrön és a nyálkahártyán keresztül felszívódik a szervezetbe, majd ott szétterjed. A bőr természetes savvédőköpenyét támadja meg és károsíthatja a májat. Ha egy fogkrém triclosant tartalmaz, a szájhigiénia veszélyessé válhat. Lenyelésekor még az emésztéshez fontos bélbaktériumokat is károsíthatja. A triclosan előállítása során mérgező anyagok keletkezhetnek, pl. dioxinok és furánok. Ezek az összetevők is beépülhetnek szervezetünkbe, károsíthatják a májat és rákot okozhatnak. A triclosan széles körben való alkalmazása bizonyíthatóan ellenálló csírák kialakulásához vezet. Ez azt jelenti, hogy a triclosan rendszeres használatával pont az ellenkezőjét érjük el, mint amit akartunk: a kórokozók ellenállóvá válnak és már nem lehet őket célzottan legyőzni.
A triclosant az Európai Unió a környezetszennyező anyagok kategóriájába sorolja. Biológiailag nehezen bomlik le, mérgező az élővizek és a halak számára. Ha a triclosan bekerül a folyókba, UV-sugárzás hatására dioxinok keletkezhetnek belőle. A triclosan rendkívül káros a vízben megtalálható organizmusokra és maradandó károkat okozhat a folyóvizekben.